Dům, byt a pozemek
jak prodat a koupit
bez starostí

Doporučujeme

Triky a podvody realitních kanceláří - jak se jim vyhnout a jak spolupracovat při prodeji nemovitosti.

 

Prodávám bez realitky

Jak prodat nemovitost bez realitky a s jistotou?

Začít musíme tím, že nemovitost budeme nabízet tak, aby se nabídka dostala k potencionálním zájemcům. V dnešní době je většina inzerce soustředěna na internetových portálech. Mají různou úroveň kvality, různou návštěvnost a také různé smluvní podmínky pro umístění inzerátů. Nabídku lze za poplatek upřednostnit před ostatními. Za zveřejnění na první straně, zvýraznění inzerátu a umístění na další servery zaplatíte několik set korun. Jakmile najdeme kupujícího a dohodneme se s ním na kupní ceně a úhradě nákladů spojených s převodem nemovitosti, můžeme vyrazit k notáři. Seznam notářů najdeme na stránkách Notářské komory České republiky www.nkcr.cz. Důvodů, proč vyrazit k notáři, a ne k advokátovi, je celá řada.

Detail DISKUTOVAT (0 příspěvků)

Provize realitní kanceláři: zasloužená odměna, nebo předražená služba?
Provize placená realitním kancelářím za zprostředkování prodeje není nikterak malá. Zpravidla se pohybuje v rozmezí od tří do šesti procent z prodejní ceny nemovitosti. Provize tak může u několikamiliónové částky činit i několik stovek tisíc korun. Argumentace ze strany klientů je tedy jednoznačná. Prodávající v případě prodeje mimo realitní kancelář láká potenciální zájemce na zdánlivou výhodu neplacení provize, kupující si mne ruce, že ušetří peníze. Dívat se ale na zprostředkování prodeje nemovitosti pouze skrz optiku "s/bez" realitní kanceláře tedy "s/bez" provize je velmi krátkozraké.

Detail DISKUTOVAT (0 příspěvků)

Prodej bytu člena SVJ bez realitní kanceláře

Pokud se rozhodnete jako člen společenství vlastníků jednotek prodat svoji bytovou jednotku, nemusíte k tomu mít souhlas SVJ. Členství v SVJ vzniká a zaniká současně s nabytím, resp. pozbytím vlastnictví bytu. Starosti s prodejem bytu můžete svěřit realitní kanceláři. Musíte ale počítat s provizí procentem z prodejní ceny bytu a ne vždy seriozní a profesionální službou realitní kanceláře. Pokud se rozhodnete ušetřit na provizi, pak je třeba nabízet přesvědčivou formou Váš byt na inzertních serverech, mít trpělivost s potencionálními zájemci, uzavřít kupní smlouvu s kupujícím, pokud možno kupujícího přesvědčit, aby při podpisu smlouvy zaplatil kupní cenu i když ještě není zapsán jako vlastník v katastru nemovitostí, připravit návrh na zahájení řízení o vkladu do katastru nemovitostí, vyplnit přiznání k dani z převodu nemovitostí a informovat kupujícího, že je ze zákona povinen oznámit SVJ skutečnost, že je novým vlastníkem bytu. Existují vzory právních úkonů, nicméně alespoň část úspory provize bychom měli věnovat profesionálnímu servisu.

Detail DISKUTOVAT (0 příspěvků)

Realitní průvodce - pro majitele

Krok první - ocenění

Nejjednodušší způsob jak stanovit prodejní cenu je prozkoumat, kolik stojí podobné nemovitosti v okolí. Podívejte se na internet, do novinové inzerce popřípadě oslovte sousedy, známé, kteří v poslední době svůj dům nebo byt prodávali či kupovali. V okamžiku, když znáte prodejní ceny podobných nemovitostí ve vašem okolí, stanovte vaši prodejní cenu.

Krok druhý - trh

Abyste svou nemovitost mohli prodat, musíte o ní především dát vědět. Nejrozšířenější je inzerce na internetu, proto je tu pro Vás server bezrealitky. Existuje mnoho realitních serverů, některé jsou určeny pouze pro realitní kanceláře, na jiných naleznete inzerci realitních kanceláří i inzerci soukromou. Bezrealitky je jediný server určený pouze pro přímé vlastníky nemovitostí. Každý návštěvník serveru bezrealitky tak má jistotu, že zde najde jen nabídku přímo od prodávajícího, která není navýšena o provizi realitních kanceláří.

Detail DISKUTOVAT (0 příspěvků)

Problematika převodu nemovitostí
Cílem tohoto příspěvku je upozornit na základní věci, na které je třeba dávat si pozor při převádění nemovitostí. V první řadě by měl ten, kdo nemovitost kupuje požadovat od toho, kdo ji převádí doložení toho, že je oprávněn s nemovitostí disponovat, tedy nabývací titul případně plnou moc od vlastníka nemovitosti,pokud nejedná s vlastníkem osobně. Dále výpis z příslušného listu vlastnictví katastru nemovitostí. Katastr nemovitostí obsahuje soubor údajů o nemovitostech, zejména jejich soupis a popis. Z listu vlastnictví, na kterém je nemovitost zapsána sedá zjistit, zda na nemovitosti není zatížena např.věcným břemenem, zástavním právem či zda není prodávána v rámci exekuce. Pokud má nemovitost z pohledu kupujícího nějakou právní vadu, měl by kupující a prodávající věc řešit a je na kupujícím, aby zvážil, zda má i za těchto okolností o koupi nemovitosti zájem.

Detail DISKUTOVAT (0 příspěvků)

Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x