Na co dát pozor
Nemovitost nekupujete každý den. Už proto, že je to vždycky pořádná investice. A čím víc peněz je ve hře, tím víc můžete prohrát, když si nedáte pozor. Nepodceňte žádný z klíčových momentů, buďte připraveni a – nekupujte vilu v pytli. Jak kupovat byt, dům a jinou nemovitost? Nejprve si musíte vybrat tu správnou. Předpokládejme však, že už jste si vybrali podle svého gusta. Teď je na řadě výměna něco za něco. Převod vlastnických práv k nemovitosti z původního majitele na vás a převod peněz za ni opačným směrem. Pojďme se společně podívat na tři kroky k bezpečné koupi nemovitosti.
Pokud chcete koupit byt, rozhlédněte se po celém domě a ptejte se původních vlastníků, jak v něm funguje společenství vlastníků. To sdružuje všechny majitele bytů v domě a stará se o jeho správu a údržbu. Jestliže společenství pracuje špatně, mohou brzy radost z koupě vysněného bytu vystřídat nepříjemná překvapení. Třeba požadavek na jednorázový příspěvek do fondu oprav v řádu desítek tisíc korun, pokud se v domě něco velkého pokazí a vlastníci nemají z minula našetřeno dost peněz na opravy.
Koupě bytu či domu je pro většinu lidí největší investicí v životě. Málokdo ale dokáže bez pomoci odhalit chyby, které prodávající šikovně zamaskoval. Řešením je návštěva nemovitosti s odborníkem, který vaše vyhlédnuté bydlení pořádně proklepne. Prověření skutečného technického stavu nemovitosti totiž přináší výhody hlavně pro kupujícího, kterému dává jistotu dobré investice, snížení investičního rizika, ale i možnost vyjednání nižší kupní ceny.
Koupit družstevní byt na hypotéku není problém, je ale třeba si dát pozor především na to, zda je možné byt převést do osobního vlastnictví. Jinak se nový majitel může dostat do téměř neřešitelné situace. Kvůli prodeji družstevního podílu sice člen družstva nemusí mít souhlas družstva, kvůli pronájmu ano. To je další z rizik družstevních bytů.
Při nakupování realit se hraje o velké peníze. Pouštět se do něj bez základních znalostí a obezřetnosti je hazard. V reakci na článek Na co si dát pozor při koupi nemovitosti se mi ozval jeden čtenář, pro kterého přišlo varování pozdě. Jeho příběh se už v Česku opakoval jistě nesčetněkrát. Leckdo se při jeho čtení budete ptát, jak mohl kupující dělat tak triviální chyby. Pokud však přistupujete k obchodu s jistým stupněm důvěry (a slušný člověk se toho dopouští), pak chvíli trvá, než si uvědomíte, že někde něco nehraje. A koupě nemovitosti je tak komplexní problém, že chyba se může stát na mnoha místech.