Jak na to
Ke koupi jsou v Česku desítky tisíc nemovitostí. K investování se jich však hodí jen málo. Jak se v nabídkách neutopit a volit správně? Není to jednoduché, přesto jsou v Česku stovky, možná tisíce lidí, kteří to dokázali a jsou dlouhodobě úspěšní, krize nekrize. Každá lokalita má svá specifika. To, co si teď přečtete, nebude tedy platit univerzálně a stoprocentně, pro většinu případů a lokalit to však fungovat bude. Lze říci, že porovnání ročního čistého výnosu z nájmu a kupní ceny nemovitosti vychází lépe u menších bytů než u větších.
Hledání vhodné nemovitosti je časově nejnáročnější část investování do realit. Nenechte se odradit, pokud ji nenajdete za půl roku či za rok. Musíte navštívit desítky nemovitostí, nasbírat zkušenosti a získat představu, co a za kolik se dá pořídit. Hledání vhodných nemovitostí skrze inzertní portály doporučuji, neboť si projdete desítky nemovitostí, zjistíte výhody a nevýhody jednotlivých bytů, naučíte se lépe nemovitosti oceňovat a budete jednat s prodávajícími. I když z toho třeba nebude ani jedna investice, je to dobrá příprava.
Jsem člověk středního věku, který ve stáří nechce být závislý pouze na důchodu. Nevěřím však nebo nerozumím penzijním připojištěním, stavebním spořením, podílovým fondům, investičnímu životnímu pojištění a spořicím účtům. Chápu, že reálná inflace denní spotřeby je vysoká, výnosy bankovních produktů jsou nízké nebo se na ně nelze spolehnout, možnosti garantovaných státních programů jsou malé – proto musím postupovat jinak.
Rozhodl jsem se investovat do nemovitostí. Vím, že si svoji investici můžu vybrat sám a sám si ji také budu obhospodařovat, můžu získat rozumný výnos z nájmu a cena nemovitosti bude dlouhodobě držet krok s inflací.